duvar kağıdı

Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Crash course: Klasik müzik

  • Listed: Mart 17, 2017 10:00 am

Description

Bugün başlayan BBC Proms (yaz boyunca yayınlanan bir dizi klasik konser) ile bu müzik türünün devamı için daha iyi bir zaman olmamıştı.
Başka bir fayda mı var? Araştırmalar, gerginliği azaltabileceğini ve ruh halinizi geliştirdiğini gösteriyor. BBC Radio 3’ün Andrew McGregor da müziğin zihin genişletici olabileceğine inanıyor.
“Bu, iyi bir kitap okumak, harika bir film izlemek, güzel bir yemek yemek veya heyecanlı bir spor karşılaşmasının keyfini çıkarmak gibidir. Müzik, yaşamı zenginleştiren bir deneyim olabilir “diyor.
“Duygusal olarak bizi en olağanüstü şekilde etkileme gücü var. Örneğin, Rönesans korosu müziği gözlerinize gözyaşı getirebilir, çünkü çok güzel. ”
Bununla birlikte, bu kadar büyük stil zenginlikleri, besteciler ve enstrümanlar arasından seçim yapmak ve bu kadar klasik müzik terimlerinin İtalyan olduğu gerçeği ile bu tarz yıldırıcılık hissedebilir.

    Miloš Karadaglic, klasik gitarist ve Klasik FM Gramofon Yılın Genç Sanatçısı, birkaç başlangıç ​​noktası sunuyor. “Filmlerde kullanılan ve zaten bunu bildiğiniz bazı müzikleri dinleyerek başlıyorum.
“Örneğin, Beethoven’in Dokuzuncu Senfonisinin bir bölümü, Ölü Ozanlar Derneğinde ve Rahmaninov’un İkinci Piyano Konçertosunda 1945 filmi Kısa Anlatım’da yer aldı.
“Opera’ya katılmak istiyorsanız Tosca ile Puccini veya La Traviata’dan başlayarak öneririm, çünkü Verdi’nin ünlü ezgileri çok acemi olduğunuzu düşünseniz dahi tanıyacaksınız.”
İnternet sayesinde dinlemeye başlamak için çok para harcamanıza gerek yok. Ücretsiz keşfetme şansı verecek birçok çevrimiçi site var. Miloš, “YouTube genel tarama için harika, ancak kendi oynatma listelerinizi oluşturabildiğiniz için Spotify muhtemelen en sevdiğim program” diyor.

    Andrew şunları ekliyor: “Bazı insanlar halen bir vinil LP sesini bir CD’ye veya dijital indirmeye tercih ediyor ancak gerçekten de kişisel zevkinize varıyor” dedi.
Klasik müziğin çoğunun pek çok farklı sanatçı tarafından kaydedileceğini ve kayıt kalitesinin değişebileceğini hatırlamaya değer. Andrew, “Eğer bir orkestra, müzisyen veya uluslararası üne sahipseniz, daha önce duymadığınız bir müzik parçası olarak takdir etmek ve tadını çıkarmak için yeterince iyi olmalı” dedi.
“Nelerden hoşlandığınızdan emin olduğunuzda, bir şefin veya piyanistin performansını diğerine tercih ettiğinizi görebilirsiniz.
“Diğer müzik tutkunlarıyla, arkadaşlarınızla ve ailenizin üyeleriyle gerçek bir performans sergileyen konuyla ilgili bazı tutkulu tartışmalara neden olabilirsiniz.”

    Klasik müzik terimi, yaylı kuartetlerden film puanlarına kadar her şeyi kapsar, çünkü sevdiğiniz bir tür, besteci veya stili bulacağınızdan eminiz.
“Müzik etiketleme konusunda çok fazla endişelenmeyin. Pop, caz ya da klasik olması önemli değil. Gerçekten ne gibi olduğunu öğrenmek için kulaklarınızı takip edin, “diyor Andrew.
“Klasik olarak düşündüğümüz bazılarının günümüzde pop müziği olması gerekiyordu. Mozart hafif müzik yazdı ve Shostakovich filmler için besteledi. Birçok müzisyen de farklı stilleri gerçekleştirir. Galce baritonu Bryn Terfel Broadway numaralarını söylüyor ve Nigel Kennedy caz ve rock keman çalıyor. ”

    L Her Cumartesi sabah 09: 00-12: 15 saatleri arasında BBC Radio 3’ün Bina Kütüphanesi’nde Andrew McGregor’u dinleyin. BBC Proms 8 Eylül’e kadar sürecek.
LAURA JACKSON

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply