duvar kağıdı

Welcome, visitor! [ Register | Login

 

Karikatürist Ronald Searle 91 yaşında öldü

  • Listed: Mart 20, 2017 9:00 pm

Description

Ailesinin Salı günü yaptığı açıklamada, St Trinian’ın çizgi romancı Ronald Searle 91 yaşında öldü.
Anarşik kız çocuklarının okulu çizimlerinde bir dizi filmden esinlenen Searle, evde Fransa’da öldü.
Bir aile açıklamasında şunlar söyledi: “3 Mart 1920’de doğan Ronald William Fordham Searle, 30 Aralık 2011’de Draguignan’da Fransa kısa bir süre sonra 30 Aralık 2011’de yanında bulunan çocukları Kate ve John ile torunu Daniel’in yanında uykusunda barışçıl bir şekilde vefat etti. Hastalık ”
Searle, Cambridge’de dünyaya geldi ve beş yaşındayken resim çizmeye başladı. İlk kroki 15 yaşında satışa çıktı. İkinci Dünya Savaşı’na müdahale etmeden önce kentteki ticaretini öğrendi ve katıldı. Searle, 1941’de ilk St Trinian’ın karikatürünü sattığı zaman Kraliyet Mühendislerinde görev yapıyordu.
Aynı yıl Singapur’un düşüşü sırasında yakalandı ve savaşın geri kalanını, Japonların tutsakları olarak, sıtma ve ayaklanma nedeniyle muhafızların yanında geçirdi.
Kamp hayatındaki dehşetlerin grafik çizimleri daha sonra yayınlandı, ancak onu St Trinian’ın kızlarının ev adı haline getirdiği açıklandı.
Bir dizi kitap ve filmden esinlenerek hayali okulunu bombayla patlatarak onları öldürme girişiminden sağ kurtardılar. En son St Trinian’ın filmi iki yıl önce serbest bırakıldı ve Rupert Everett, Colin Firth ve Girls Aloud’un yıldızı Sarah Harding rol aldı.
1961’de Fransa’ya taşınan Searle, bol oldu ve boyamayı, madalyayı tasarlamayı ve animatör olarak çalışmaya devam etti.
Karikatürist Gerald Scarfe “kahraman” olarak nitelendirdiği Searle’a övgüde bulundu. Dedi ki: “Akıllıydı ve komikti ve çizebiliyordu. Bir sürü karikatürist ilk önce bir fikir çıkardı ancak Ronald gerçekten çizebilirdi, olağanüstü bir adamdı.”
Guardian karikatüristi Steve Bell, Searle’nin eserinin “hakiki zekâsı, istihbaratı ve gayretsiz hırsı” ile ön plana çıktığını söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply